Добровільно-примусове об’єднання територіальних громад: гра за невідомими правилами

В той час, як управління культури розважало жінок міста святковим концертом з нагоди неблизького 8-го Березня (за п’ять днів!), Громадська рада зібралася на чергове засідання, аби приймати невідкладні (на їхній погляд) питання розвитку територіальної громади.

Тож, 12 найактивніших громадян Світловодська прийшли  підвести певні  підсумки обговорення місцевої ініціативи стосовно об’єднання територіальних громад. Нагадаю, що наша держава «люб’язно» запропонувала малим і великим територіям країни активно і головне, абсолютно добровільно пооб’єднуватися в спільні громади (головна умова – в межах однієї області). А за це країна з державного бюджету буде добровольців підтримувати і стимулювати – звичайно, грошима. Наприклад, на об’єднані громади Кіровоградщини виділено 100 млн. грн. А ще, нас стимулюють обіцянками про те, що майже 60% більшості податків та плат за землю будуть залишатися у громадах, а не транзитуватимуть до Києва, як сьогодні. Але, як і в більшості випадків, коли держава включає «люб’язність», є декілька величезних «АЛЕ». Наприклад, громади можуть бути об’єднані (узгоджені, затверджені – як кому зручніше) тільки за рішенням обласної ради, а це означає, що добровільність дещо обмежена. Крім того термін добровільності спливає через рік «з хвостиком» і тоді наша демократична країна об’єднає всіх так, як того захочуть народні депутати.

Так от, ініціатива нашої громади полягає в тому, що Світловодськ пропонує територіальним громадам району об’єднатися в одну і центром визнати наше місто. І тут знову є «але»: Світловодськ наш найкращий в світі, але неспроможний утримувати сам себе, тому районним громадам він скоріше як тягар. Ті в свою чергу обтяжуватися не хочуть (їх можна зрозуміти, чи не так) і об’єднатися як їм заманеться. Наприклад, Власівка+Павлівка+Подорожнє. Згадуємо про Обласну раду і розуміємо, що «добровільності» тут не більше, ніж в старому анекдоті про колгосп («Колхоз дєло добровольноє: хош – вступай, не хош – корову отбєрьом»).

Доповідач з питання Олександр Возний зазначив, що взагалі облрада передбачила проект поділу району на дві громади: перша – Світловодськ+Власівка; друга – всі інші території району. Але, враховуючи «братні» стосунки між містом і селищем протягом багатьох останніх років, Власівка на такий крок ніколи не погодиться. Дякувати певній групі зацікавлених осіб, які привчили мешканців селища до думки, що вони годують місто і недоїдають самі (згадалася бабуся із російської глубінки, яка по ОРТ говорить, що «грєчу» вони вже давно не їдять, бо вона вся йде на прокорм України).

Говорили багато, озвучували купу різних нюансів і проблемних питань, про вирішення яких сьогодні ніхто нічого не може сказати, наприклад, забезпечення дальніх сіл послугами «швидкої», поліції та МНСників.

Від того всього складається враження, що ми граємо в чергову азартну гру з державою (давно відомо, що не варто, бо більше втратиш), правил якої не те що ніхто не знає – їх допоки просто не існує в остаточному варіанті. Все може помінятися будь-якої миті, і об’єднані громади чекатимуть обіцяних преференцій та грошей роками – в нас так буває. Причому – часто.

Зрештою вирішили довго (більше двох годин) не обговорювати, бо питань багато і можна заплутатися ще більше. Тому проголосували за проект рішення, яким підтримали зазначену ініціативу про об’єднання, рекомендували міському голові винести питання на розгляд сесії і включити до складу робочої групи своїх представників. Майже одноголосно – 11 із 12.

В різному розглянули ще декілька питань: пропозицію створити на базі недобудованої будівлі першої школи лінгвістичний освітній центр з вивчення іноземних мов (взяти участь у грантових програмах і т.п., за рахунок чого можливо вдасться віднайти кошти на добудову) та про делегацію декількох членів громадської ради до спільної комісії (чи групи) із представниками соцзахисту, яка перевірятиме послуги перевізників та пасажиропотік, аби визначитися із раціональним використанням коштів, виділених на компенсування перевезення пільговиків.

Микола ШВЕРНЕНКО.

Про автора

Пов’язані статті

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені (обов’язково)

Розсилка новин