О.Шеремєтьєва про об’єднання громад: «Проблем не бачу – є тільки робота, багато роботи!»

17 травня поділитися своїм досвідом щодо створення і подальшого функціонування об’єднаної територіальної громади до Світловодська завітала Олександра Шеремєтьєва – голова об’єднаної Омельницької сільської громади Кременчуцького району.

Голова районної ради Роман Домбровський представив Олександру Іванівну як людину, яка все своє життя присвятила служінню народу, має величезний досвід і досконале розуміння процесу децентралізації, представляє інтереси України з цього питання на міжнародному рівні.

Олександра Шеремєтьєва розпочала з того, що коротко охарактеризувала свою вотчину: Омельницька громада об’єднала навколо себе чотири сільські громади – Омельницьку, Димидівську, Запсельську та Ракитнянську (16 сіл із загальною кількістю населення трохи більше 5,5 тисяч чоловік).

«Коли ми зрозуміли що децентралізації не уникнути, ми вирішили взяти ситуацію в свої руки, – пояснила жінка, – адже є різниця: їхати в першому вагоні потягу, чи бігти за ним, намагаючись вскочити на останню сходинку».

Отже, з самого початку вирішили розглянути, чи є в Кременчуцькому районі такі громади, які можуть бути основою для об’єднання навколо себе. Визначені території мали відповідати чотирьом критеріям, які, на думку Олександри Іванівни, є основоположними.

По-перше, хто зможе очолити процес даного  об’єднання, візьме на себе всю роботу і відповідальність («Робота на стільки складна, що ви собі навіть не уявляєте!», – переконувала вона)?

Друге важливе питання – кадрове забезпечення, адже хтось має бути готовим і в змозі виконувати і впроваджувати алгоритм нормального функціонування територіальної громади після децентралізації.

Наступний фактор – матеріально-технічна база, тобто можливість забезпечення апарату та утримування на своїй території галузі культури, охорони здоров’я, освіти, соціального спрямування тощо.

І лише четвертим пунктом визначила поважна гостя фінансування.

«Це чотири напрямки,які є основними показниками спроможності громад на окреме існування», – зазначила Олександра Іванівна.

Тож, в Кременчуцькому районі таких виділили чотири, але через протидію «великих землевласників», які на багато років вперед «порішали» свої питання з представниками існуючої влади і нічого не хочуть міняти, три загальмували, а до процесу об’єднання стала лише Омельницька.

До речі, жодна сільська громада району не виявила бажання приєднуватися до м. Кременчука, дві громади мали бажання приєднатися до Комсомольська, але поки що без взаємності.

Багатьох питань, власних спостережень та проблем торкнулася Олександра Шеремєтьєва. Говорити про все – не доречно, та напевно варто виділити наступне: чотири сільські громади до об’єднання мали загалом 4,2 млн. грн. бюджету, бюджет об’єднаної  Омельницької територіальної громади нині складає 17 млн. А стосовно розподілу коштів між громадами, вирішили вчинити просто і на мій погляд, справедливо – гроші ділять пропорційно в залежності від кількості мешканців.

Окремим пунктом зупинилася О. Шеремєтьєва на питанні інформування пересічних мешканців: «Головне було переконати сільських голів, а далі все просто – як сільський голова в селі розкаже, так люди і зроблять. Так було завжди в нашій країні. Звичайно, якщо тому голові довіряють люди».

На завершення свого виступу Олександра Іванівна підвела риску: «Проблем не бачу – є тільки робота, багато роботи! І якщо ви не боїтеся працювати – має бути толк. Сьогодні жоден з мешканців нашої громади не жалкує про об’єднання, окрім мене і мого головного бухгалтера, адже відповідальність перед людьми просто величезна».

Микола ШВЕРНЕНКО.

About the author

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

Розсилка новин