Питання фінансової підтримки громадських організацій. Кому кошти потрібні більше?

Громадські організації давно є темою протиріч та дискусій. Згідно законодавству вони є неприбутковими, теоретично, діють на громадських засадах та з метою захисту інтересів тієї чи іншої соціальної групи. Якщо ці інтереси є політичними, створюються політичні партії, якщо професійними – профспілки, але якщо громадяни мають якісь інтереси у сфері, де не лежить їх трудова книжка, вони можуть створювати громадські організації.

Але українські реалії показують, що маючи однаковий юридичний статус ГО, різні організації діють по-різному, час від часу лобіюючи інтереси політичних сил або «відмиваючи» кошти, які виділяє держава на підтримку таких недержавних утворень.

Пункт перший статті 23-ї закону «Про громадські об’єднання» говорить: «Громадські об’єднання зі статусом юридичної особи мають право на фінансову підтримку за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів відповідно до закону.» Не вдаючись у те, як діють недержавні організації всеукраїнського рівня, перенесемо свій погляд на Світловодськ та поглянемо на проблемні моменти з ГО-шками у нашому місті.

У Світловодську зареєстровано понад 130 громадських організацій, звичайно,  не всі вони активні, але міська рада, згідно вищезазначеного закону у 2017-му році виділила 43 тисячі гривень на їх матеріальну підтримку. Таку підтримку можуть отримувати лише організації ветеранів та інвалідів. Напередодні чергової сесії міської ради питання щодо виділення коштів на заохочення проходило по депутатським комісіям. Три ГО подали запити на отримання заохочення: «Міська організація інвалідів України», «Організація інвалідів Добрада» та «Чорнобиль 86».

Комісії «пропустили» це питання на сесію, але при обговоренні його на комісії з питань комунальної власності виникли протиріччя: депутатів насторожив той факт, що першій вказаній ГО-шці запропоновано виділити 25 тисяч. Мовляв, на що не державній організації потрібно аж 25 тисяч? В одному з пунктів стояла фраза «на матеріальні заохочення», на неї у депутата Степанця виникло логічне запитання: «Матеріальне заохочення кого?» Далі почалась дискусія, в ході якої присутній депутат Кучугурний заявив, що хоча він є головою однієї з організацій чорнобильців, але його об’єднання на ці кошти не претендує, а він особисто бажає щоб перемогла справедливість, тим паче, що «Міська організація ветеранів України» у минулих роках також отримувала подібну фінансову допомогу. Також пан Анатолій відмітив, що за використання коштів у минулих роках від організації не надходило ніяких звітів, тому прослідкувати, куди йдуть ці кошти, неможливо.

Олена Балюк, яка доповідала це питання, зазначила, що пропозицію виділити 25 тисяч вніс голова фракції «Партії пенсіонерів» Юрій Лукинський. На це від членів комісії прозвучали здогадки, що дана фракція  лобіює інтереси ветеранів для того, щоб ті потім голосували за партпенсіонерів. Деталі обговорення дивіться на відео.

Питання щодо матеріальної підтримки громадських організацій виноситься на чергову сесію міської ради, яка відбудеться завтра. Подивимось, як голосуватимуть і як це мотивуватимуть міські обранці.

Дмитро Шевчук.

About the author

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

Розсилка новин