Лептоспіроз – симптоми, лікування

Лептоспіроз (собача лихоманка, інфекційна жовтяниця, хвороба Васильєва-Вейля, водна гарячка, японська семиденна лихоманка та ін.) – гостре інфекційне захворювання, яке викликається різними серотипамилептоспір і характеризується симптомами загальної інтоксикації, гарячкою, ураженням нервової системи, печінки і нирок. У важких випадках спостерігається менінгіт, геморагічний синдром та жовтяниця. Збудниками лептоспірозу є лептоспіри, що представляють собою адаптовані до життя у воді спіралеподібні мікроорганізми. Так як лептоспіри є аеробами, вони швидко гинуть під впливом прямих сонячних променів, при кип’ятінні і висушуванні. Крім цього, дані мікроорганізми дуже чутливі до тетрацикліну, пеніциліну, стрептоміцину і кислот, і навпаки, можуть досить тривалий проміжок часу зберігати свою життєздатність при заморожуванні і у вологому ґрунті або воді. На харчових продуктах їх життєздатність може коливатися від декількох годин до декількох діб.

Шляхи зараження лептоспірозом

Джерелом лептоспірозу є різні тварини, причому як дикі, так і домашні (миші, щурі, полівки, їжаки, землерийки, свині, собаки, велика рогата худоба тощо). Хворий лептоспірозом людей, джерелом цієї інфекції не є.

У тварин передача інфекції відбувається через корм і воду. Людина найчастіше заражається при контакті шкірних покривів і слизових оболонок з водою, яка була забруднена виділеннями тварин. Також зараження можливе при контакті з вологим ґрунтом, при забої і розрубування м’яса заражених тварин, внаслідок вживання забруднених виділеннями інфікованих гризунів деяких продуктів харчування (молоко тощо). Найчастіше лептоспіроз носить професійний характер, так як їм достатньо часто хворіють пастухи, доярки, зоотехніки, ветеринари, працівники тваринницьких ферм, м’ясокомбінатів тощо Для лептоспірозу характерна явно виражена сезонність, з піком захворюваності в серпні.

Найчастіше воротами інфекції є шкіра людини, причому лептоспіри в стані проникати при мінімальних її ушкодженнях. Тому зараження настає навіть при дуже короткочасному контакті з водою, в якій містяться лептоспіри, при цьому, на місці проникнення інфекції ніяких запальних проявів не виникає. Крім цього, збудник може проникнути в організм людини через кон’юнктиву очей або слизові оболонки органів травлення. Надалі, лептоспіри просуваються по лімфатичних шляхах, також не викликаючи ніяких запальних змін як в регіональних лімфатичних вузлах, так і в лімфатичних судинах. Лептоспіри легко долають бар’єрну роль лімфатичних вузлів, і розноситься в різні тканини і органи (частіше в нирки, легені, селезінку, печінку, центральну нервову систему), в яких відбувається накопичення, а також подальше розмноження лептоспір 

 

Симптоми лептоспірозу

Інкубаційний період лептоспірозу складає від чотирьох діб до двох тижнів. Хвороба практично завжди починається гостро, з підвищення температури тіла до 39 – 41 С. Одночасно з цим з’являється сильний головний біль, біль у животі, нудота та блювання. Для даного захворювання досить характерні м’язові болі, частіше в м’язах живота, спини, шиї, потилиці, а також в литкових м’язах. Особа стає гіперемійоване і одутле, а судини склер ін’єктовані. Нерідко спостерігається поліморфна висипка (геморагічна, кореподобная, скарлатиноподібної і уртикарний), з локалізацією на кінцівках і тулубі. Лімфатичні вузли щільні, збільшені і болючі, тони серця приглушені, артеріальний тиск знижений. З другого дня протікання захворювання печінка збільшується в розмірах, стає хворобливою і щільною. Язик сухий, з явним коричневим нальотом, живіт зазвичай роздутий. На тлі вираженої інтоксикації при високій температурі, велика йязицірністьінфекційно-токсичного шоку, що може послужити причиною летального результату. 

У гострому періоді лептоспірозу найчастіше спостерігається ураження нирок: кількість сечі помітно зменшується (в ній присутні еритроцити, зернисті та гіалінові циліндри, у великій кількості білок), симптом Пастернацького позитивний, з’являється біль в поперековому відділі. Можливий розвиток гострої ниркової недостатності, на тлі якої може розвинутися гостра дистрофія печінки, що призводить згодом до гострої печінкової недостатності, розвитку енцефалопатії і печінкової коми. У разі тяжкого перебігу лептоспірозу, починаючи з третього – п’ятого дня захворювання, з’являється іктеричністьсклер, а в наслідок і жовтяничне забарвлення шкірних покривів.       Спостерігається тахікардія, гіпотонія, глухість тонів серця. Над легенями – непостійні сухі хрипи і жорстке дихання. У людей, які страждають хронічним алкоголізмом досить часто розвивається пневмонія.

Для більшості хворих на лептоспіроз прогноз цілком сприятливий. Після тривалої лихоманки (від п’яти до дванадцяти діб), температура поступово знижується до норми (рідко спостерігається тривалий субфебрилітет). У людей, які не отримували антибактеріальну терапію, через три – дев’ять діб апірексіі приходить друга хвиля лихоманки, з незначними клінічними проявами та менша за своєю тривалістю. Перебіг лептоспірозу у деяких випадках може включати в себе два – три подібних рецидиву. 

У більшості випадків, до кінця другого тижня, загальний стан хворого поліпшується, симптоми регресують інтоксикації, відновлюється діурез, сходить жовтяниця. Тривалість хвороби звичайно складає від трьох до чотирьох тижнів.

Також існують стерті форми цієї хвороби, які протікають легко без ураження печінки та нирок, маючи за своїми клінічними проявами схожість з грипом. Дані форми лептоспірозу можуть бути виявлені лише в разі специфічного лабораторного обстеження і судячи по всьому, зустрічаються більш часто, ніж реєструються. 

Можливі ускладнення лептоспірозу: запалення мозкових оболонок ( менінгіт ), запалення серцевого м’яза (міокардит), запалення головного мозку (енцефаліт), поліневрити, запалення райдужної оболонки очей (ірит). В разі приєднання бактеріальної інфекції виникають: паротиту, пієліти, отити, запалення легень (пневмонія) 

Діагностика лептоспірозу

Діагноз лептоспіроз встановлюють, ґрунтуючись на результати серологічного та бактеріологічного досліджень. При постановці правильного діагнозу у хворого на лептоспіроз найчастіше виникає підозра на гепатит, токсичний шоковий синдром, менінгіт, лихоманку неясного походження, нефрит, синдром Кавасакі, інфлюенцу і хвороба легіонерів. Для розпізнавання саме лептоспірозу повинні враховуватися епідеміологічні передуязика (контакт з гризунами, сезонність, професія тощо) і характерна симптоматика. При протіканні даного захворювання в легких формах, діагностика буває досить утруднена, внаслідок чого помилково може бути встановлено діагноз «ГРВІ» або «грип». Необхідно лабораторне підтвердження діагнозу, коли в спинномозковій рідині, сечі і крові виявляють збудника 

Лікування лептоспірозу

В першу чергу хворий повинен бути госпіталізований в інфекційний стаціонар, а при необхідності в палату відділення реанімації. Особливу увагу при догляді за хворим слід приділити виявлення початкових ознак інфекційно-токсичного шоку і ниркової недостатності.

Раннє призначення антибіотиків є основним методом лікування цього захворювання. Крім цього використовується введення специфічного імуноглобуліну. Для лікування людей з важкими формами лептоспірозу, які на додачу ускладнені нирковою недостатністю, застосовують патогенетичну терапію. Найбільш добре зарекомендували себе антибіотиками є препарати пеніцилінового ряду, однак при їх непереносимості використовуються антибіотики тетрациклінової групи. Лікування проходить найбільш ефективно в тому випадку, якщо воно було розпочато не пізніше ніж через три – чотири дні з моменту початку захворювання. І навпаки, чим пізніше розпочато специфічне лікування, тим гірше стає прогноз для пацієнтів. 

Матеріал підготувала заступник головного лікаря КНП «ЦПМСД СМР»,

сімейний лікар Н.М. Продан

About the author

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

Розсилка новин