Віктор МАКАРОВ: «Досвід Приютівської громади допоможе у процесі становлення Світловодської ОТГ»

Їздити за досвідом – дуже гарна і головне корисна справа. Можна повчитися не тільки тому, як треба робити, а й врахувавши досвід інших людей, побачити і почути, як робити не треба.  Головне – розуміння того, що вся ота краса, цивілізація і порядок – цілком нормальні і головне, реальні речі. Просто треба нормальну команду і бажання працювати. Щоправда, не тільки для себе, а трохи і для людей.
17 червня представники громадської ініціативи «Нова Світловодщина», міста Світловодська та району, Власівської, Павлівської та Великоандрусівської громад, на чолі із Миколою Середенком та Віктором Макаровим, взяли участь у навчальній поїздці за досвідом до географічного сусіда Приютівської ОТГ (Олександрійський район).
До Приютівської об’єднаної громади увійшли Войнівська, Протопопівська, Костянтинівська, Головківська, Ізмайлівська сільські ради та Приютівська селищна рада Олександрійського району у 2018 році. За два роки чиновникам ОТГ є чим пишатися, чим ділитися з іншими і від чого застерігати тих, хто тільки готується стати на шлях територіального об’єднання.
– Ми далекі від ідеалу, – поділився своїми думками голова громади Андрій Коломійцев, – але маємо багато позитивних напрацювань, які пішли на користь і розвиток наших територій. Взагалі, я вважаю, що реформа децентралізації – це одна із найуспішніших реформ, реалізованих в Україні.
Сьогодні бюджет ОТГ складає трохи більше 100 млн. грн. (раніше близько 20), 56 з них – це власні надходження, близько 45 – трансферти з державного бюджету (субвенції на розвиток інфраструктури, соціально-економічні заходи, освіту, медицину). Але жодної копійки дотацій.
– Ми бездотаційні, – з гордістю говорить голова громади. – Раніше дохід на одного представника громади у нас складав 1,7 тис. грн. Нині – 4,7 тис. грн. Звичайно, це не рекорд, але дуже приємний показник.
Щодо видатків, то основна сума коштів сьогодні витрачається на освіту (майже 44 млн. грн.), медицину та розвиток інфраструктури.
До речі, такого поняття як «відділ освіти» в Приютівській ОТГ немає. Там створено Комунальне Управління «Центр із обслуговування комунальних закладів та установ», яке перебрало на себе господарчі повноваження по галузі, що значно спростило багато фінансових та юридичних питань, зокрема процедури забезпечення навчально-виховних закладів, закупівлі і т.п.
Щодо керівного штату, то окрім голови, до керівництва територією входять два заступники, керуючий справами та секретар ради.  Секретар ради, в свою чергу, доповіла, що нині в ОТГ 26 депутатів плюс голова ОТГ (раніше було по 16 в кожній окремій громаді).
В ході ознайомлення гостям було запропоновано оглянути Протопопівську амбулаторію, поліцейську станцію (досить цікаве рішення, так як відділ МВС України на території відсутній – тільки в Олександрії), ЦНАП громади.
Заступник голови Ірина Черемис похвалилася, що в рамках співпраці з програмою «U-LEAD з Європою», їх ЦНАП незабаром буде повністю укомплектовано меблями, комп’ютерною технікою та іншим корисним і практичним обладнанням, але всесвітня проблема карантину у зв’язку із поширенням COVID-2019 внесла свої корективи. Тим не менш, вони сподіваються що незабаром все буде реалізовано
До речі, варто зазначити, що ЦНАП міста Світловодська один з двох на території Кіровоградщини, керівництвом якого вже повністю реалізовано згадану програму в першому раунді і в цьому напрямку нам є чому повчити Приютівську ОТГ.
Далі гостей запросили до Головківки – найбагатшої громади. За словами заступниці, Головківка сьогодні дає близько 25% від всього доходу громади завдяки ТОВ «УкрАгроКом».
В тому, що це багате село, ми переконалися дуже швидко, відвідавши футбольний стадіон ТОВ «УкрАгроКом», дуже гарну нову церкву св. Ілії, та навчальний заклад (повна назва ЗЗСО І-ІІІ ст.-ЗДО). Особливо вразив присутніх гурток «Робототехніки» та його квадрокоптери.
І наостанок, гостей запросили до паркової зони смт. Приютівка: це диво ландшафтного дизайну вразило представників Світловодщини своєю красою і затишком. Ніби в казці побували, у іншій реальності…
Дякуючи господарям за гостинність, Віктор Макаров зазначив, що вражений титанічною роботою керівників ОТГ, які за досить короткий термін зуміли реалізувати купу цікавих і головне, важливих для громади проектів.
– Обслуговуючи територію Світловодського району в якості перевізника, я добре розумію, що важко, але вкрай необхідно врахувати інтереси і потреби кожної громади. Завдяки своїй роботі, часто буваю в районі особисто, зустрічаюся і спілкуюся з мешканцями сіл. Тому добре знаю проблемні питання та специфіку як міста Світловодська, так і громад, які увійдуть до нашого ОТГ. Завдяки подібним робочим поїздкам та досвіду вже утворених об’єднаних громад ми зможемо зробити процес становлення швидшим і більш досконалим.
Микола Шверненко.

About the author

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

Розсилка новин