Опалювальний сезон 2020-2021: кілька питань, кілька відповідей і тільки один висновок

Здавалося б, зовсім недавно ми з горем пополам закрили насичено-катастрофічний опалювальний сезон 2019-2020, і з полегшенням зітхали: «Весна. Тепло!»… Аж раптом липень добігає кінця. І фраза, запозичена із фантасмагоричної казки для дорослих, «зима близько» ­– все більше набуває свого моторошного реалізму: до нового опалювального сезону залишилося всього три місяці.
Тому свідомі представники Світловодської громади вже сьогодні задають певні питання стосовно підготовки і планування перебігу опалювального сезону 2020-2021 р.р. На деякі з них ми спробуємо відповісти, звичайно, звернувшись до першоджерел. Зокрема, до керівництва СП-ТОВ «Світловодськпобут».
Перше питання просте і коротке: «А чи буде взагалі централізоване опалення цієї зими?»
Враховуючи, що міський «обігрівач» «Світловодськпобут» нещодавно провів гідравлічні випробування, в ході яких виявив більше 20 поривів і 12 з них вже усунув – так, централізоване постачання опалення планується.
На попередній сесій один із міських обранців заявив, що «Світловодськпобут» нічого не робить. Тому наступне питання таке: «Чи готується наш міський теплопостачальник до нового опалювального сезону? І як саме?»
Відповідь на це питання частково зазначена вище. Аварійні ділянки теплотрас ремонтуються. В цьому допомагають досвідчені електрогазозварники, кількість яких на даний момент збільшена з 3 до 7. Крім того, за словами генерального директора «СП» С. Московського, закуплено більше 150 «задвижок» для заміни, взято в борг близько 1 км труб та 0,5 тонн електродів для капітального ремонту мереж. З найбільших об’єктів на даний момент готові до експлуатації 4 з 5 котлів на 3-й котельні та 4 із 6 на другій.
Стосовно номінацій на газ все нормально – головне вчасно виплачувати зобов’язання по реструктуризації перед НАК «Нафтогаз України».
А от ситуація із оплатою за опалення катастрофічна, вважає керівник підприємства, адже на 1900 користувачів припадає борг у сумі 39 млн.грн. Щоправда, юристи разом із виконавчою службою вже мають кілька десятків судових рішень, за якими буде здійснено відчуження майна певних громадян на користь підприємства в рахунок погашення заборгованості. Поки що їх рятує тільки карантин.
А от стосовно тарифу і затвердження інвестиційної програми підприємства – ясності нема.
Останнє запитання до керівника «Світловодськпобуту» таке: «Півтора місяці тому у Світловодську з’явився профільний заступник – Володимир Шаповал*. Чи позначилося це якісним чином на стосунках між підприємством та владою?»
За словами С. Московського, взаємодія досить щільна, за останні роки – це перша людина, яка була присутня на внутрішніх «планьорках», брала участь у вирішенні деяких спірних питань із іншим комунальним підприємством. У В. Шаповала є досвід керування підприємством комунальної галузі і він більше інших розуміє певні нюанси. Але, не все від нього залежить.
На цьому наше спілкування завершилося, але я дозволю собі зробити кілька висновків на основі інформації отриманої як від «Світловодськпобуту», так і інших джерел.
Здається мені, що відповідь стосовно співпраці із новим заступником була, м’яко кажучи, обережною. Воно цілком зрозуміло, що псувати стосунки із новим заступником «побутовці» не хочуть. Нова людина, компетентна в даній галузі – це надія на співпрацю із владою, на затвердження доцільного тарифу і , загалом, підтримки міського теплопостачальника.
Але слова про те, що не все залежить від Шаповала, можна констатувати по різному. Можливо мова про те, що не він перша особа у виконкомі, тому й рішення остаточно приймає не він. А можливо про те, що над заступником стоїть інша особа (чи група осіб), яка вирішує, якими будуть стосунки влади і «СП». І працює вона не у виконкомі. Тоді взагалі сумно, адже це боротьба не за інтереси абонентів-мешканців міста, а просто за «бабло».
Наступний момент полягає в тому, що виконком (міжвідомча комісія) і надалі плодить індивідуальників, у яких потім буде купа проблем.
Щоправда, той же Шаповал на останній МВК відправив на доопрацювання 260 заяв громадян про відключення від СЦО. Справа в тому, що присутній на засіданні представник РЕСу зазначив, що на окремі квартири не дають дозволи на встановлення електроопалення – будинки не мають достатньо потужної мережі. Так, вони можуть зробити проект. Але то одне, а надати дозвіл на встановлення – то справа інша. І вони не хочуть нести відповідальності за те, що раптом згорить півбудинку. Так звані «представники заявників» зчинили ґвалт, перейшли на особистості і на цьому засідання МВК закінчилося. Поки що. Але далі буде…
А ще нам нав’язують думку, що ось-ось Московського «посадять», а «Світловодськпобут» заберуть у комунальну власність і «все ми будєм жить па-друго-о-о-о-му!». По-перше, «садять» в нашій країні тільки за рішенням суду, а відкрите кримінальне провадження – не є доказом провини чи підставою до засудження. По-друге, суди це ой, як не швидко, тому і чекати «народної» перемоги доведеться дуже довго. Можливо, роки. А зима, повторюю, близько! Та й наївно думати про те, що як тільки все це станеться, нам пробачать 39 мільйонів боргу і ми заживемо далі із чистим сумлінням і гарною кредитною історією.
Хоча є варіант покласти підприємство. Тоді всім дозволять встановити індивідуальне опалення і за два-три роки, можливо… Хоча ні, не можливо. Спеціалісти ясно кажуть, як «електрики», так і «газовики» – такого навантаження мережі не витримають. Це все час і кошти. От ви просто уявіть собі, скільки часу треба, аби замінити мережі в будинку і встановити в кожну квартиру індивідуальний засіб обігріву! Тут принцип «я перший, а вони як хочуть» не спрацює – або всім, або нікому.
Наступний момент – позиція наших депутатів, або, як каже нинішній очільник, принципова позиція. Полягає вона в тому, що, скоріше за все, депутати не збираються жодним чином вирішувати проблему опалення у Світловодську. Одним вже аби до осені досидіти, а там вже «наступники» хай собі думають. Інші – на хвилі гасел «Світловодськпобут» – врагі» просто хочуть набрати собі електорату (і наберуть, між іншим, будьте певні). Дехто взагалі готовий організувати «хресну» ходу на Київ. От тільки це не вирішить проблему холодних батарей!
Нічого конкретного, вочевидь, ніхто з них робити не збирається. Запитайте свого обранця, що він зробив чи збирається? Тільки давайте домовимося, що відповідь «я подав запит» або «ми створили комісію» ­– не враховується. Це ніби чоловік каже дружині, що смачний борщ, то його заслуга, бо він вчасно «подав запит». Де буде в нього та каструля із борщем?
Вихід один – закликати депутатів перейти від розмов до діла. Політика тепла не дає. А для подачі теплоносія треба вирішити купу технічних проблем, як в мережах міських, так і внутрішньобудинкових. Не подарувати – ні в якому разі! І не Московському чи Яременку – світловодцям! Надати допомогу, запустити тепло і потім компенсувати, наприклад, за рахунок пільг для малозабезпечених громадян, меншої вартості, електроенергії від когенерації – то справа спеціалістів. Але якщо взаємодії не буде – тепла, скоріше за все, теж.
Панас Божій

*Володимир Шаповал –  посилання на http://sg.kr.ua/?p=7861

 

About the author

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)

Розсилка новин