Дострокові вибори до ВР – лише питання часу

 

5338a001-65da-420b-8dd3-e23dfcfc433c_mw1024_s_nЗ одного боку, наростають протиріччя у провладній коаліції, з іншого – збільшується кількість зацікавлених у перевиборах за її межами.

“Коаліції із 302 депутатів не існує. Шість разів голосували за елементарно зрозуміле питання – без толку. В коаліції-302 немає 226 голосів, аби не те, що прийняти, просто внести законопроекти до порядку денного сесії, яка завершиться у липні. Це при тому, що спікер Гройсман кілька разів нагадував: питання було попередньо узгоджене учасниками коаліції. Коаліція має схаменутися і згуртуватися, а ні – то Раду треба розпускати й оголошувати дострокові вибори”, – написав днями екс-міністр оборони Анатолій Гриценко.

Про перевибори заговорили і серед членів коаліції. Тут теж з’являється розуміння, що за провали в соціально-економічній політиці відповідальність перед виборцем неминуче настане. А отже, почалися пошуки шляху, як безболісно вийти з коаліції, переклавши відповідальність на партії Яценюка та Порошенка.

У перевиборах зацікавлені й позакоаліційні сили. Зокрема, народний депутат Володимир Парасюк висловив переконання, що позачерговi вибори “вигiднi країнi” i навiть повиннi проводитися “якомога частiше”, аж допоки “там не буде 60 вiдсоткiв нормальних i адекватних людей”.

Мріють про перевибори і вчорашні регіонали. У такий спосіб вони планують зміцнити свою політичну вагу.

Але, треба визнати, є й чимало політиків, котрі вважають iдею чергового дострокового перезавантаження парламенту проявом популiзму на тлi економiчних негараздiв.

Наскiльки реальними є позачерговi парламентськi вибори? І коли їх можна чекати? Про це – у розмовi газети “Експрес” з полiтологами Iгорем Золотаренком, Володимиром Загайським та Анатолiєм Сорокiним.

— Чи справдi сьогоднi вже визрiла потреба в дочасних виборах до Верховної Ради?

  1. Золотаренко: — Потреба парламентського перезавантаження визрiває з кожним днем. Стає очевидним, що бажання реформувати економiку, виводити її з-під контролю олігархів, у цiєї влади немає.

Старих олiгархiв поступово змiнюють новi. Реальнi реформи вiдсутнi, або ж їх проведення катастрофiчно затягується в часi.

Тому виникає усвiдомлення, що нинiшня влада, однiєю з головних складових якої є парламент, уже не вiдповiдає настроям суспiльства i викликам, котрi стоять перед державою. Тому перевибори – це вже не лише iмовiрнiсть, а потреба, що назріває. Цей парламент – перехідний. Його місія наближається до завершення з кожним днем бездіяльності та саботажу змін.

А. Сорокiн: — Справдi, чинний парламент не спроможний узяти ту планку, яку йому свого часу поставив Майдан. Тому iдея проведення дострокових парламентських виборiв буде знаходити дедалi ширшу пiдтримку в суспiльствi. Зрештою, як свiдчать соцопитування, уже нині понад 65 вiдсоткiв українцiв висловлюють невдоволення роботою цього складу Верховної Ради. Крiм того, в часи радикальних змiн швидкi ротацiї влади йдуть лише на користь державi. Свого часу це продемонстрували країни Схiдної Європи, де парламентськi вибори за суспiльним договором вiдбувалися кожнi два роки. Результат не забарився: регулярне оновлення влади лише сприяло швидшому проведенню реформ.

— Що може стати каталiзатором дострокових виборiв?

В. Загайський: — Насамперед розпад коалiцiї, яка нинi перебуває у дуже нестабiльному станi. Звісно, нi “Блоку Петра Порошенка”, нi “Народному фронту” сьогоднi не вигiднi не лише достроковi вибори до парламенту – рейтинги цих полiтсил i їхнiх очiльникiв й далі стрiмко падають. Тому вони робитимуть усе, аби коалiцiя збереглась у будь-якому форматi.

Однак можна припустити, що коалiцiю рано чи пiзно покинуть “Батькiвщина”, “Самопомiч” та Радикальна партiя Олега Ляшка. Не відкидаю, що вони ще й зроблять це одночасно. Тоді боротьба триватиме за окремі голоси. Бо наразі “Народний фронт” і “Блок Петра Порошенка”, напружившись, можуть зібрати 226 – 228 голосiв, щоб сформувати нову бiльшiсть. Адже в запасi у них є позафракцiйнi депутати.

  1. Золотаренко: — Можна прогнозувати, що вже до кiнця поточної сесiї з фракцiї “Блоку Петра Порошенка” вийдуть депутати з власними полiтичними амбiцiями, котрi очолять окремi полiтичнi проекти для участi в мiсцевих виборах. Те саме може вiдбуватися i з фракцiєю “Народного фронту”, якщо пiдтвердяться факти корупцiї в урядi Яценюка. Одне слово, над коалiцiйним небом поступово збираються важкi хмари.

— Наскiльки висока iмовiрнiсть дострокового перезавантаження парламенту на осінь?

В. Загайський: — Щоб розпустити Раду, у Президента має бути одна з трьох умов, передбачених Конституцією. На нині їх нема.

Якщо ж брати як базовий сценарiй розвал коалiцiї, то й тут є проблеми: судячи з результатiв останнiх соцiологiчних опитувань, і Ляшку, і Тимошенко, і Садовому ще потрібен час, щоб наростити політичну вагу. А поза парламентом теж поки що нема активних політпроектів.

А. Сорокiн: — Але якщо у владi грянуть гучнi корупцiйнi скандали (а вони, видається, обов’язково будуть), то всi, хто пiдтримуватиме правлячу коалiцiю хоча б своєю присутнiстю, вмить можуть стати полiтичними банкрутами. Нашi полiтики це добре розумiють, тому в таких обставинах наввипередки утiкатимуть якомога далi вiд влади. Тож цi вiдцентровi рухи розвалять нинiшню коалiцiю i унеможливлять створення нової. А це прямий шлях до дострокових виборiв. Я чомусь міркую, що умови для дочасних перевиборів складуться ближче до наступної весни.

  1. Золотаренко: — Хотiв би додати, що, згiдно з Конституцiєю, повноваження Верховної Ради не можуть бути достроково припиненi протягом одного року з дня її обрання. А 10 листопада цього року виповниться рiвно рiк, коли ЦВК оголосила результати минулих парламентських виборiв. Це означає, що вже восени в країнi на законних пiдставах може стартувати виборча кампанiя до найвищого представницького органу.

— Які ризики мають дострокові вибори? В. Загайський: — Звісно, ризик завжди є. Не забуваймо, що ми перебуваємо у станi фактичної вiйни з Росiєю i що будь-яке навiть тимчасове послаблення владних iнституцiй може призвести до суттєвої активiзацiї зовнішніх сил. Але якщо бездіяльна влада робитиме країні гірше, аніж зовнішній ворог, то таку владу краще якнайшвидше змінити.

Юрiй ГРИЦИК, газета “Експрес”

Про автора

Пов’язані статті

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені (обов’язково)

Розсилка новин