Чому ОСББ? Основні мотивуючі фактори для створення ОСББ

 

ОСББ не сплачує ПДВ
ОСББ, на відміну від ЖЕКа, не сплачує  20% ПДВ та податку на прибуток.

Поширена  практика,  коли  міська  влада   тільки для ОСББ компенсує   визначений  відсоток  витрат на капітальний ремонт будинку

Зменшуються накладні витрати
ОСББ закладає у структуру тарифу на квартплату значно меншу суму накладних витрат, ніж ЖЕК, де накладні витрати складають 20-30% від суми нарахувань.
Адже об’єднання не витрачає коштів на утримання окремих приміщень (виробничих цехів, гаражів, ремонт авто-тракторного парку, телефонізацію приміщень та інше), не сплачує податку на транспорт, податків за забруднення навколишнього середовища і т. д. і т.п.

Тарифи стають прозорими
Тариф на квартплату стає прозорим і зрозумілим для жителів об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.
Якщо виникають запитання, житель будинку вправі звернутися до голови і отримати вичерпну відповідь. До речі, ходити далеко не треба. Голова приймає прямо у будинку, де створено ОСББ.

Тариф на квартплату встановлюють самі мешканці
Крім того, чимало ОСББ відкладають 10-15% від нарахувань на так званий фонд розвитку, кошти якого згодом можуть бути направлений на капітальний ремонт будинку.
До того ж, кошти, сплачені у вигляді квартплати, йдуть на утримання саме цього будинку, а не сусіднього. Мешканці самі можуть формувати основні пріоритети, на які необхідно спрямовувати зібрані гроші.

ОСББ може самостійно приймати роботи і контролювати якість
Це те чого не вистачає ЖЕКам. Дуже часто можна чути нарікання з боку жителів багатоповерхових будинків, що ЖЕК, виконавши ремонтні роботи, не погоджує їх якість із мешканцями.
В ОСББ усе навпаки. Голова об’єднання співвласників за дорученням жителів підписує акти виконаних робіт з підрядними організаціями. До того ж переважна більшість працівників в ОСББ наймаються для виконання певної роботи і розрахунок відповідно проходить по факту виконаних робіт. Така система дає можливість контролювати роботи і оплачувати те, що зроблено. Принаймні такої системи немає в ЖЕК.

В ОСББ зменшується бюрократизм
Усі ми пам’ятаємо черги в ЖЕК за довідками: «довідки видаються у визначений день з 14-00 до 16-00», «начальника немає», «касир на обіді» та інше.
В ОСББ усе спрощено до мінімуму. Визначені кілька днів на тиждень, коли можна отримати необхідну довідку. Голова об’єднання чи бухгалтер приймають людей прямо у будинку, тому немає необхідності йти за кілька кварталів у ЖЕК, щоб взяти відповідний документ. До того ж квартплату можна платити прямо у своєму будинку. За таким принципом вже працює ОСББ «Хрещатик 200». Мешканець сплачує квартплату прямо бухгалтеру об’єднання, яка згодом переводить ці кошти на банківський рахунок. Такий спосіб дозволяє ОСББ економити на банківських послугах і зменшить непотрібний документообіг.

ОСББ наймає підрядну організацію «на пряму»
Зазвичай коли в будинку, що належить ЖЕКу, ремонтують під’їзд чи перекривають дах, ремонтно-експлуатаційне управління наймає підрядну організацію. Частина коштів залишається в ЖЕКу у вигляді накладних витрат.
В ОСББ від послуг посередника відмовляються, економлячи тим самим чимало коштів, які можуть бути направленні, приміром, на благоустрій дитячого майданчика чи облаштування місця для паркування.

Укладаючи угоди, більшість голів ОСББ дуже уважно відстежують у документах інтереси споживачів, готують і обстоюють протоколи розбіжностей або відмовляються від неякісних послуг

Контроль з боку мешканців
Коли будинок перебуває на балансі ЖЕКа, у мешканців виникає одвічне запитання «А за що ми платимо?». Неодноразові звернення до ЖЕКа не дають жодного результату. Намагання працівників ремонтно-експлуатаційних підприємств через щомісячні звіти і зустрічі роз’яснити процес формування квартплати і рух коштів ні до чого не приводить. Навпаки з’являється ще більше запитань і нарікань.
Мешканці ж ОСББ мають право запитати у голови об’єднання, куди були направлені кошти, які роботи зроблені, скільки це коштувало та інше. Якщо є підстави підозрювати, що голова правління ОСББ неправильно використав кошти квартплати чи банально вкрав їх, його можна звільнити. Перевіряють діяльність голови об’єднання самі ж мешканці, створивши ревізійну комісію. Керівник несе юридичну і кримінальну відповідальність за свою діяльність. Тому принцип «я ваш сусід»,  чи «я вже багато років живу у цьому будинку» не проходить. Звільнити чи замінити голову ОСББ можуть лише за рішенням загальних зборів членів ОСББ.

Завдяки фінансовому контролю та прозорості використання коштів (а також з огляду на статус неприбуткової організації) зростає кількість сумлінних платників

ОСББ має можливість виконувати ремонтні роботи самостійно
Дуже часто мешканцям багатоповерхових будинків, які обслуговують ЖЕКом, по кілька днів доводиться чекати на слюсаря, кілька місяців страждати від того, що в ЖЕКу немає коштів на ремонт даху чи міжпанельних стиків.
В ОСББ самі мешканці визначають першочерговість ремонтів. Наприклад, навіщо спершу ремонтувати під’їзд, коли покрівля протікає, як решето? Тому у першу чергу добрий господар відремонтує дах, стики та встановить металеві двері, а вже потім почне ремонтувати під’їзд. До того ж жителі ОСББ можуть виконувати ремонтні роботи самостійно, як кажуть, власними силами. Це набагато зменшує витрати. Крім того, керівництво ОСББ завжди швидко реагує на проблеми у будинку, ніж це відбувається при обслуговуванні в ЖЕКу.

Зростає вартість житла
Хоч раз у житті хтось із нас купував чи продавав квартиру. І завжди під час оглядин і торгів виникає безліч запитань: а який тариф на квартплату, хто сусіди, чи прибирають у під’їзді, чи немає у будинку наркоманів, де поставити машину, чи є пристойний дитячий майданчик, де можна відпочити мамі з дитиною та інше. Погодьтесь, від рівня комфорту залежить і вартість житла.
В ОСББ завжди жити комфортніше. Приклад: об’єднання співвласників багатоквартирних будинків «Едельвейс-2005» на вул. Я. Галана. Здавалося б, околиця міста, майже останній будинок мікрорайону «вул. Луначарського». Проте, заходячи до під’їзду  чи піднімаючись ліфтом на верхні поверхи, відчуття, що будинок знаходиться у центрі міста. Прибудинкова територія прибрана, у під’їзді чисто, ліфт ніби як новий, на кожній сходовій клітинці працюючий ліхтар… Відповідно зростає і вартість житла у цьому ОСББ.

Прибудинкова територія
Жителі ОСББ стають власниками прибудинкової території. Міська рада передає ці земельні ділянки у власність об’єднанням безкоштовно. Лише за 2008 рік депутати міської ради відвели прибудинкові території чотирьом ОСББ i На стадії оформлення перебували документи ще 5-ох.
Об’єднання, які оформили земельні ділянки, матимуть змогу розпоряджатися землею на власний розсуд. Вони можуть не боятися, що на їх прибудинковій території побудують магазин чи багатоповерховий будинок. Крім того, відведена земельна ділянка є власністю всіх жителів, які мешкають в ОСББ, і лише вони вирішуватимуть як її використовувати. Наприклад, можна буде обладнати на цій території парковку для автомобілів, звести дитячий чи спортивний майданчик, озеленити територію. Крім того, відведена земельна ділянка може слугувати, як захист від забудовників, які захочуть побудувати поряд з будинком магазин, парковку чи багатоповерховий будинок.

Отримання додаткових коштів від здачі в оренду нежитлових приміщень
За рішенням зборів об’єднання співвласників багатоквартирного будинку може здаватися в оренду нежитлові приміщення. Однак у цьому випадку ОСББ стає платником податку по загальній системі. Прибуток, отриманий від оренди майна чи землі, направляється лише на потреби будинку, покращення технічного стану житла, але ні в якому разі не може розподілятися між жителями будинку. Адже у такому випадку ОСББ втрачає статус неприбуткової організації. Завдяки коштам, отриманих від здачі в оренду нежитлових приміщень (підвалів, технічних поверхів, колясочних та інше), можна зменшити квартплату у будинку.
Такий досвід досить вдало використовують в Одесі, де на перших поверхах будинків розміщені магазини, кав’ярні, перукарні, офіси та інше.

У розділі : Головна, Новини

Про автора

Публікації по темі

Залишити коментар

Адреса вашої електронної пошти не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені (обов’язкове)

Розсилка новин