Захід для галочки, або як у Світловодську провели урочистості з нагоди 30-ї річниці аварії на ЧАЕС

В ніч на 26 квітня 1986 року о 1 годині 23 хвилини «мирний» атом Чорнобильської АЕС вийшов із під контролю і вчинив наймасштабнішу катастрофу за всі часи існування людства. Світ і понині втрачає тих, хто тієї весни, рятуючи людство, торкнувся невидимого, але смертельного ворога – радіації. Під час аварії стався викид приблизно 380 млн. кюрі радіоактивних речовин, в тому числі ізотопів урану, плутонію, йоду-131, цезію-134, цезію-137, стронцію-90. За силою вибуху це склало 300 Хіросім.

Цього року в усіх країнах, які так чи інакше постраждали від техногенної катастрофи, відзначали 30-ті роковини від дня аварії, вшановували ліквідаторів – учасників тих подій та згадували тих, хто вже відійшов у вічність.

У Світловодську урочисті заходи розпочалися традиційною ходою до пам’ятника ліквідаторам Чорнобиля, де присутні, а їх було чимало, взяли участь у короткому мітингу-реквіємі. Короткому, тому що ніби сам Всесвіт не стримав сліз і на місто ринула злива.

Продовжили урочистості в Міському палаці культури, де можновладці по-черзі передавали слово одне одному, вручали грамоти від Кіровоградської  обласної ради, виконкому, міської ради (здається, гривень 800 на ці папірці витратили).

Народного депутата на урочистостях не було, то «поганий Єдін» особисто приїжджав, а патріотичний Олесь не став «заморочуватися» – обійшовся листівкою, сповненою «болю і турботи». А ще декілька ювілейних медальок передав. Ну, і то краще, ніж нічого.

Згадали також і про вдів ліквідаторів: міська рада виділила для цих жінок, які втратили годувальника, рятуючи країну від лиха, по 140 грн. Також матеріальну допомогу отримали троє дітей: сирота – 280 грн. та двоє напівсиріт по 200 грн. Крім того, по 120 грн. напередодні, отримали 82 дитини, які мають статус постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС. Всього із міського бюджету було виділено на ці виплати 15 тисяч грн. Звичайно, названі суми навряд чи можна назвати великими, але з нашого дірявого сита, яке зветься міським бюджетом, «вичавити» таку суму було нелегко, повірте.

Коли випала  черга отримати Почесну грамоту  від  Кіровоградської  обласної  ради Світловодській  міськрайоній  організації  «Союз  Чорнобиль»,  керівник  організації  Іван Маліновський,  попросив слова.

«Зараз нам кидають подачки і називають це «турботою», – звернувся він до присутніх, – ледь не докоряють нам так званими «пільгами»: якісь, мовляв, забрали, а якісь же ж залишили. Так от, у нас не пільги забрали, у нас та наших дітей забрали можливість прожити ще один день, місяць чи рік. Нам не треба пільги – здоров’я поверніть!»

Як би не звучало це на урочистому вечорі, але присутні зустріли ці слова оплесками.

«Сьогодні у нас двічі сумний день, – додав Іван Миколайович, – адже так співпало, що саме сьогодні ми поховали одного з нас – Олександра Давидова. Пропоную вшанувати хвилиною мовчання його пам’ять та всіх тих, кого вже немає поряд з нами.»

«Доки ми будемо мовчати і терпіти, – підвів риску І.Маліновський після хвилини мовчання, – нас ніхто не почує, тому закликаю об’єднуватися і разом відстоювати свої права».

А тепер, вибачте, про сумне: організація урочистостей була відверто слабкою – вручення грамот затяглося на стільки і проходило так сумбурно (тим більше, що переважна кількість нагороджуваних не з’явилася), що кілька концертних номерів від колективів Палацу культури не змогли покращити атмосферу. Більшість присутніх не змогла дотерпіти до кінця і залишили свої місця задовго до закінчення.

Проте, захід провели, «чорнобильців» вшанували – можна поставити галочку. Чи встигли присутні учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відчути, як ми вклоняємося перед ними за їхній вчинок, як всі ми вдячні їм за подвиг, за те, що захистили світ від атомної біди, як ми шануємо і оплакуємо тих, кого вже не повернути назад? Не знаю. Хочеться вірити, що так…

Микола Шверненко.

Про автора

Публікації по темі

Залишити коментар

Адреса вашої електронної пошти не буде опублікована. Обов’язкові поля позначені (обов’язкове)

Розсилка новин